Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Duszek Strona Duszyczek i Duszków - Internetowa wspólnota pomocy i wsparcia duchowego. Rozmowy, wartości, intencje
DUSZKI.PL
a tak dokładnie to Duszyczki i Duszki (*) - czyli "Duszkowo" :-)
Dzisiaj jest: 2023-11-30 05:02:42 Aktualizacja dnia: 2023-11-11 10:40:03
Duszka
MiloscMilosc Gdy oczekujesz pomocy lub sam(a) chcesz innym pomagać. Albo chciał(a)byś porozmawiać o czymś ważnym lub choćby tylko o wczorajszym podwieczorku :-) Dla wszystkich, w każdym wieku - od 0 do 201 lat ;-)
[an error occurred while processing this directive]
Strona główna Teksty i inne Intencje Dla Gości Dla Duszków Poczta Duszków Kontakt i Info
Modlitewnik Archiwum Dodaj intencję Galeria i eKartki O Duszkach Forum Księga Gości
Rocznica 18 lat oficjalnego działania Duszków w dniu 01.11.2023 i 17 lat strony Duszki.pl! (*):-) Serdecznie zapraszamy!
UWAGA! Ten serwis, strona i podstrony mogą używać cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)!

Jakie są Duszki?

Opis na początek lutego, roku 2012


Z pewnością, wielu Czytelnikom naszej strony nazwa www.duszki.pl kojarzy się z czymś, co jest nieziemskie, „nie z tego świata”. Wiemy jednak, że w języku polskim funkcjonuje pojęcie „dobry duszek” – to ktoś, kto w trudnej chwili okazuje wsparcie, daje nadzieję, pomaga, gdy świat się wywraca do góry nogami…

Wspólnota Duszków liczy obecnie 40 osób, a są to: Zbyszek, Sława, Anka, Monika, Ola, Martusia, Renatka, Tomek, Ewelina, Augustyna, Madziorka, Nulka, Annie, Renia S., Riteczka, Migaweczka, Biedroneczka, Tesia, Siaba, Asia, Izaak, Słowianka, Margaret, Justynka, Olenia, Michał, Maden, Marta, Wojtek, Ana, Kalina, Gosia, Beatka, Perełka, Mikołaj, Dominika, Robert, Basiula, Paweł, Wiola oraz Irenka. Jak widać z powyższej listy, nie wszystkie imiona są „metrykalne”, używamy też zdrobnień (szczególnie wówczas, gdy kilka osób ze Wspólnoty w rzeczywistości ma takie same imiona). Są też pseudonimy, jak Madziorka, Słowianka czy Perełka – to już zależy od wyboru Duszków.

Całą pracą Duszków – o której niżej – kieruje Duszek Koordynator – czyli Duszek Zbyszek.

Mamy dwa małżeństwa – to Duszyczka Renia S i Duszek Robert oraz Duszyczka Irenka i Duszek Zbyszek. W pierwszym przypadku do Duszków został „wciągnięty” mąż, w drugim – żona. Niewątpliwie, wspólne działanie zbliża, o czym mogliśmy niejednokrotnie się przekonać.

Wśród nas są przedstawiciele różnych zawodów. Nasz Szef i Głowa – czyli Duszek Koordynator – to Duszek Psycholog i Duszek Elektronik (ukończył psychologię na KUL – specjalizacja: psychologia rodziny; jest starszym wykładowcą na Politechnice Łódzkiej). Duszyczka Ola też jest psychologiem po KUL, pracuje na tej uczelni oraz w poradni. Mamy wśród nas surdopedagoga (Duszyczka Madziorka), pracownika socjalnego i politologa (Duszyczka Perełka), filozofa i etyka (Duszyczka Wiola) czy też dziennikarza i tłumacza (duszyczka Irenka).Wielu z nas studiuje, są też pracownicy różnych firm, urzędów i zakładów. To, czego nauczyliśmy się w trakcie studiów lub podczas pracy, staramy się realizować również w Duszkach, np. udzielając porad psychologicznych czy pisząc artykuły.

Mamy jedną Duszyczkę w nowicjacie Sióstr Felicjanek, jedną dziewicę konsekrowaną, Dwie Duszyczki są w Zgromadzeniach, zrzeszających osoby świeckie. Jest też jeden kleryk.

Duszyczka Renia S nie ukończyła żadnych studiów, ale komponuje piękną muzykę, przygotowuje Modlitwy Tygodniowe Duszków oraz Strony Tematyczne, a także kartki. Jest osobą niepełnosprawną, podobnie jak Gosia, Marta i Margaret. Żadna z nich nie „zwiesza nosa na kwintę”, każda działa na miarę swoich możliwości – Duszyczka Marta wysyła wszystkim Duszkom życzenia z okazji urodzin lub imienin oraz pisze teksty, a Gosia uczestniczy w przygotowaniu Stron Tematycznych, wykonując kartki.

Kilka Duszków i Duszyczek spełnia obowiązki rodzicielskie: to Duszek Michał, Duszyczka Madziorka (jej synek skończył rok; małego Wojtka nazywamy „Duszkowym Maleństwem”), Duszyczka Madlen, Duszyczka Tesia, Duszyczka Dominika. Najmłodsze Duszki studiują, a najstarsza – Duszyczka Basiula – skończyła 67 lat. Jest już Babcią. Na razie to jedyna Duszyczka, mieszkająca za granicą – w Anglii.

W naszej Wspólnocie są Duszki aktywne oraz Duszki Stażyści – ich aktywność jest sprawdzana przez dłuższy czas. Nie każdy, kto został Duszkiem, udziela się regularnie – powoduje to praca, sytuacja rodzinna, czasami wręcz zmiana „profilu działania” – nikogo nie trzymamy tu na siłę, każdy z Duszków zgłasza się sam, dobrowolnie też może wyjść ze Wspólnoty.

Drogi przyjścia też były i są różne – pierwsze Duszki poznały się dzięki stronie Zródełko-Adonai.pl lub też innym portalom. Są też przypadki, gdy dołączyły do nas osoby, pozostawiające intencje na portalu Katolik.pl – zainteresowała je taka forma działania, jaką jest modlitwa za innych.

Wspólnota Duszków istnieje już od ponad 6 lat, a w 2007 r. zawiązała się w niej grupa Duszków Modlitewnych. Modlimy się w intencjach, znajdywanych przez nas w Internecie – głównie na portalach Zródełko-Adonai.pl i Katolik.pl, a także w tych, które przychodzą na naszą stronę –www.duszki.pl –mamy Księgę Mailową i Księgę Intencji. Wszystkie intencje są porządkowane i wysyłane do Duszków Modlitewnych przez Duszka Zbyszka raz w tygodniu. Zdarza się, że potrzebna jest modlitwa w sprawie, niecierpiącej zwłoki – np. istnieje zagrożenie życia. Wówczas wszystkim Duszkom Modlitewnym wysyła ją ten, kto ją otrzymał.

Do Duszków Modlitewnych należą: Augustyna, Ana, Basiula, Dominika, Gosia, Irenka, Kalina, Madlen, Margaret, Marta, Martusia, Michał, Mikołaj, Monika, Ola, Paweł, Perełka, ReniaS, Riteczka, Robert, Tesia, Wiola i Zbyszek.

Obowiązkiem wszystkich Duszków Modlitewnych jest dokładne przeczytanie listy intencji oraz modlitwa – w dowolnej formie i o dowolnej porze. Można odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego, Różaniec, Drogę Krzyżową, inne modlitwy, a także skontaktować się z osobą, której problemy wydają się nam bliskie czy wiemy, że moglibyśmy tę osobę jakoś wesprzeć.

Do mnie należy zbieranie intencji ze strony Katolik.pl, odpisywanie na wszystkie maile z intencjami (oczywiście, te, przy których został podany adres e-mail), a także porządkowanie intencji, które zostały wysłane po raz kolejny. Mamy już prawie 2 tys. podziękowań za modlitwę i blisko 1,5 tys. intencji powtórnych – czyli ponownych próśb o modlitwę. Nie zawsze ludzie proszą o ponowną modlitwę od razu po naszym „liście zwrotnym” – czasem zdarza się to po dłuższej przerwie. Odpisujemy na maile z intencjami, ponieważ mamy świadomość tego, że powszechność Internetu czyni go coraz bardziej anonimowym. Piszący do siebie ludzie mogą mieszkać na dwu krańcach świata i nigdy się nie spotkać. Nie chcemy więc, by prośba o modlitwę, zostawiona na portalu katolickim, była „wołaniem na puszczy”. Nie wszystkim ten sposób komunikacji się podoba, zdarzają się maile w stylu: „kto was do tego upoważnił?”, ale wiemy, że nie ma się czym zrażać. Otrzymaliśmy setki maili z informacją, że modlitwa pomogła – chwalimy Pana ze zdwojoną siłą…

Naszą modlitwę w intencjach wspiera pięć żeńskich zgromadzeń zakonnych:

SS. Siostry Klaryski od Wieczystej Adoracji, Siostry Klaryski, Zgromadzenie Sióstr Świętego Józefa, CSSJ, Mniszki Trzeciego Zakonu Regularnego św. Franciszka z Asyżu (Bernardynki), Mniszki Bose Zakonu Najświętszej Maryi Panny Z Góry Karmel (karmelitanki bose).

Czynią to z własnej inicjatywy, wspieramy je naszymi modlitwami i mówimy Bóg zapłać!

Kilka lat temu powstała u nas też Rodzin Różańcowa. Należą do niej Duszki, ale nie tylko. Jest to wspólnota otwarta. W Rodzinie Różańcowej są obecnie: Zbyszek, Ola, Renia S, Robert, Kalina, Gosia, Ana, Perełka, Martusia, Riteczka, Andrzej (nie jest Duszkiem), Madlen, Mikołaj, Dominika, Basiula, Wiola oraz Irenka. Odmawiamy część różańca (zależną od okresu roku liturgicznego), dzieląc jej tajemnice między siebie. Modlimy się przy tym w grupach, tak, aby się lepiej poznać. Pora odmawiania dziesiątka różańca dziennie jest dowolna. Modlimy się w intencjach, które przygotowuję – są zależne od miesiąca kalendarzowego i okresu roku liturgicznego, a także wiążą się z ważnymi wydarzeniami historycznymi, przypadającymi w tym lub innym miesiącu. Modlimy się też w intencjach własnych, ale przede wszystkim – w intencjach osób, proszących nas o modlitwę.

Osoby „z zewnątrz” mogą się włączyć do współtworzenia Forum Duszków. Jesteśmy otwarci na innych – na naszej stronie mamy akcję 1% podatku – zbieramy propozycje przekazania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych i piszemy o tych, którym ów 1% może naprawdę pomóc. Publikujemy na naszych łamach wersje PDF i html pisma „Kurier Galicyjski” – dwutygodnika Polaków na Ukrainie. Od niedawna – dwumiesięcznik katolicki diecezji Łuckiej – „Wołanie z Wołynia”. Ostatnio nawiązaliśmy współpracę z Forum kobiet, które mają za sobą usunięcie narządów rodnych…

W przygotowaniu mamy Modlitewnik Duszków – zbieramy popularne oraz zapomniane modlitwy i opracowujemy je. Mamy przy tym duży komfort, bo nie ogranicza nas liczba stron, jak to obowiązuje w przypadku wydania papierowego.

Jesteśmy Wspólnotą, działającą bezinteresownie, nie pobieramy żadnych pieniędzy. Jedyną nagrodą dla nas są słowa podziękowań, otuchy, zrozumienia i – co ważne – zapewnienia o modlitwie w naszych intencjach. To cieszy najbardziej. Wiemy, że nasza działalność jest potrzebna, a na stronie Duszków jest już tyle różnorodnych treści, że każdy znajdzie na niej coś dla siebie.

Wszystko czynimy z Nim i dla Niego, Bogu chwała na wieki!

ZAPRASZAMY!

Duszyczka IrenkaWróć do strony głównej
Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Powrót na stronę główną      Info o stronie, kontakty, prawa autorskie itd.      Legalność materiałów i oprogramowania na stronie Duszki.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone (o ile nie zaznaczono inaczej) co do materiałów umieszczonych na stronie, podstronach, skrótach - zarówno jeśli chodzi o teksty, rysunki, muzykę, filmy - są one wytworem i własnością zespołu redakcyjnego Duszki.pl. Pozostałe materiały umieszczamy za zgodą ich twórców.
Warunki korzystania z materiałów na stronie Duszki.pl
Informacje o ochronie, przetwarzaniu danych osobowych, zapytania i zgloszenia
Ochrona danych osobowych na stronie Duszki.pl
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl. Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół redakcyjny duszki.pl: redakcja@duszki.pl
W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach duszki.pl - kontakt z administratorem: duszek@duszki.pl lub zjk7@wp.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalValid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Poprawny CSS!

Copyright (c): Zbigniew Kulesza, Sieradz 2006-2021