Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Duszek Strona Duszyczek i Duszków - Internetowa wspólnota pomocy i wsparcia duchowego. Rozmowy, wartości, intencje
DUSZKI.PL
a tak dokładnie to Duszyczki i Duszki (*) - czyli "Duszkowo" :-)
Dzisiaj jest: 2023-12-10 12:10:47 Aktualizacja dnia: 2023-12-03 09:16:08
Duszka
MiloscMilosc Gdy oczekujesz pomocy lub sam(a) chcesz innym pomagać. Albo chciał(a)byś porozmawiać o czymś ważnym lub choćby tylko o wczorajszym podwieczorku :-) Dla wszystkich, w każdym wieku - od 0 do 201 lat ;-)
[an error occurred while processing this directive]
Strona główna Teksty i inne Intencje Dla Gości Dla Duszków Poczta Duszków Kontakt i Info
Modlitewnik Archiwum Dodaj intencję Galeria i eKartki O Duszkach Forum Księga Gości
Rocznica 18 lat oficjalnego działania Duszków w dniu 01.11.2023 i 17 lat strony Duszki.pl! (*):-) Serdecznie zapraszamy!
UWAGA! Ten serwis, strona i podstrony mogą używać cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)!

Rozważania Duszyczki Perełki

Materiały nadesłane przez Duszyczkę Perełkę


NIEBO – NASZA WIELKA-MAŁA OJCZYZNA


Trudno mi jest pisać na temat tęsknoty za ojczystym krajem, gdyż nigdy podobnego uczucia nie zasmakowałam na tyle silnie, by o nim pamiętać, by kojarzyć miało mi się traumatycznie.  Poza granicami Polski byłam trzy razy. Dwa razy z pielgrzymką, raz wyjechałam na wakacje do mojego szwagra, który pracował w Anglii. O ile wycieczki, którym towarzyszyła modlitwa, śpiew i wspólne szukanie Boga nie pozostawiły niemiłych wrażeń, o tyle dwu tygodniowy pobyt na obczyźnie u obecnego męża mej siostry już tak.  Pomimo radości ze wspólnego spotkania i czasu razem spędzonego, nie mogliśmy wszyscy troje powstrzymać się od krytyki, nie umieliśmy nie porównywać zwyczajów Brytyjczyków i naszych, narzekaliśmy na okropną, kapryśną pogodę, chciałyśmy z siostrą jak najszybciej usłyszeć głos najbliższych i czuliśmy strach w sercu mając świadomość, że dzieli nas odległość ponad 2000 km. Szczególnie tęskniliśmy za polskim, smacznym jedzeniem, o wiele mniej kalorycznym od wyspiarskiego i za wszystkim, co pozostawiliśmy w domu. Z drugiej strony widzieliśmy zalety Anglii, przepych, bogactwo, wszechobecną różnorodność kulturową i etniczną, a także tolerancje, spokój, zorganizowanie i szacunek do tradycji i wieloletnich rozwiązań.

Podziwialiśmy to, co w Wielkiej Brytanii jest wyjątkowe i dobre, ale i tak bilans zysków i strat zawsze wychodził  na korzyść Polski. Zastanawiałam się, czy ma to związek rzeczywiście z ojczystym krajem, czy raczej z faktem, że setki kilometrów od nas byli nasi bliscy. To w Polsce został ich uśmiech, dobre słowo, oddanie, czuły dotyk, ciepłe gesty. I tego chyba najbardziej mi brakowało. Przyzwyczajona do ich obecności w moim życiu czułam, jakby mi ktoś zabrał kawałek serca. Gdybym ich wszystkich ze sobą zabrała do Anglii, słoneczko znów zaświeciłoby nad moją głową, i zniosła bym nawet, moim zdaniem, niesmaczną kuchnię brytyjską i deszczową, przygnębiającą pogodę.
To prawda, że jestem Polką, ale jestem przede wszystkim córką, siostrą, kuzynką, przyjaciółką, studentką, koleżanką. I to właśnie te funkcje są dla mnie moją ojczyzną, to bez nich jest mi źle, to bez nich czuję się niepotrzebna, to one dodają mi sił. Moją ojczyzną jest również modlitwa i dobre uczynki, które staram się czynić, gdyż to one zaprowadzą mnie do najcudowniejszego kraju, o jakim każdy katolik marzy – do nieba.

Ojczyzna w życiu człowieka jest ważna. Człowiek poprzez nabyte obywatelstwo staje się kimś, ma wyznaczone miejsce  w świecie, wie do kogo przynależy. Ale z drugiej strony, to tylko papier, stempel na akcie urodzenia, prawdziwa ojczyzna znajduje się w naszych sercach. Naszą ojczyzną, dla nas katolików, jest również Jezus Chrystus i jego Golgota. To On jest ponad podziałami, ponad barwami narodowymi, to On niesie pokój zamiast wojny, to On nakazuje kochać, a nie nienawidzić, to On traktuje wszystkich sprawiedliwie, według zasług, to On chce dla nas jak najlepiej.

W niebie, naszej wspaniałej ojczyźnie, nie będzie cierpień, łez, żalu, bólu. I tak naprawdę tu na ziemi, za tym wszystkim tęsknie. Brakuje mi wszechobecnej miłości, którą mogę otrzymać tylko w państwie Boga. I o to obywatelstwo, o chrystusowe obywatelstwo, staram się i starać się będę o końca mego życia. Granice ów państwa otwiera się dobrem, pięknem, miłością. Dlatego przede mną bardzo długa droga, by znaleźć się tam, gdzie sobie wymarzyłam.

Wiem, że wiele jest takich osób, które mają problemy z uzyskaniem obywatelstwa, żyją na obczyźnie a ich kraj oddalony jest nawet od setki kilometrów i to sprawia, że cierpią. Ale jeśli patrzeć na to wszystko z perspektywy Boga, to za nim przede wszystkim powinnyśmy tęsknić i na jego obywatelstwo zasłużyć. Wielu zasłuży, tak myślę, na tą wspaniałą, pozbawioną wszystkiego co złe krainę. Z niej Pan Jezus nikogo nie wyrzuca, do niej Pan Jezus zaprasza każdego z nas, to u jej bram na nas czeka. Podczas naszego ziemskiego życia rozdaje bilety, kupony dobra, które powinnyśmy pomnożyć, tak żeby jak najszybciej znaleźć się w jego państwie. Czy to więc takie ważne, pod jakim niebem szerzyć będziemy jego miłość? Nie, to nie jest ważne. Ważna jest miłość, dla której warto żyć, gdziekolwiek by się nie żyło i jakikolwiek paszportu by się nie miało. Miłość, to przepustka do nieba, a ona nie zna granic.

Tego właśnie wszystkim innym i sobie życzę – miłości, która zapewni mi najważniejsze dla mnie obywatelstwo – obywatelstwo chrystusowe.

Duszyczka Perełka


Wróć do strony głównej
Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Powrót na stronę główną      Info o stronie, kontakty, prawa autorskie itd.      Legalność materiałów i oprogramowania na stronie Duszki.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone (o ile nie zaznaczono inaczej) co do materiałów umieszczonych na stronie, podstronach, skrótach - zarówno jeśli chodzi o teksty, rysunki, muzykę, filmy - są one wytworem i własnością zespołu redakcyjnego Duszki.pl. Pozostałe materiały umieszczamy za zgodą ich twórców.
Warunki korzystania z materiałów na stronie Duszki.pl
Informacje o ochronie, przetwarzaniu danych osobowych, zapytania i zgloszenia
Ochrona danych osobowych na stronie Duszki.pl
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl. Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół redakcyjny duszki.pl: redakcja@duszki.pl
W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach duszki.pl - kontakt z administratorem: duszek@duszki.pl lub zjk7@wp.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalValid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Poprawny CSS!

Copyright (c): Zbigniew Kulesza, Sieradz 2006-2021