Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Duszek Strona Duszyczek i Duszków - Internetowa wspólnota pomocy i wsparcia duchowego. Rozmowy, wartości, intencje
DUSZKI.PL
a tak dokładnie to Duszyczki i Duszki (*) - czyli "Duszkowo" :-)
Dzisiaj jest: 2023-12-10 12:32:55 Aktualizacja dnia: 2023-12-03 09:16:08
Duszka
MiloscMilosc Gdy oczekujesz pomocy lub sam(a) chcesz innym pomagać. Albo chciał(a)byś porozmawiać o czymś ważnym lub choćby tylko o wczorajszym podwieczorku :-) Dla wszystkich, w każdym wieku - od 0 do 201 lat ;-)
[an error occurred while processing this directive]
Strona główna Teksty i inne Intencje Dla Gości Dla Duszków Poczta Duszków Kontakt i Info
Modlitewnik Archiwum Dodaj intencję Galeria i eKartki O Duszkach Forum Księga Gości
Rocznica 18 lat oficjalnego działania Duszków w dniu 01.11.2023 i 17 lat strony Duszki.pl! (*):-) Serdecznie zapraszamy!
UWAGA! Ten serwis, strona i podstrony mogą używać cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)!

Rozważania Duszyczki Irenki na święto w dniu 2 maja - Dzień Polonii i Polaków za Granicą :-)


2 Maja
Światowy Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Jeszcze Polska nie zginęła,
Póki my żyjemy,
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy!
Marsz, marsz, Polonia,
Marsz, dzielny narodzie!
Odpoczniemy po swej pracy
W ojczystej zagrodzie.

Fragment Hymnu  Polonii i Polaków za Granicą


Światowy Dzień Polonii i Polaków za Granicą jest obchodzony od 2002 roku. W 2001 roku II Zjazd Polonii i Polaków za Granicą zgłosił Senatowi RP uchwałę w tej sprawie. Senat RP, sprawujący opiekę nad Polonią i Polakami za Granicą, przychylił się do tego wniosku i święto zostało wpisane do kalendarza.

Jest to dzień, w którym Polacy, rozsiani po całym świecie, łączą się ze sobą, a jednocześnie dzień, w którym władze RP szczególnie intensywnie myślą o rodakach na świecie. W tym dniu w miastach, w których są większe skupiska Polaków, odbywają się uroczyste spotkania i akademie, natomiast władze organizacji polskich często spotykają się w Kraju, by omówić strategię działań, a także podzielić się problemami i osiągnięciami.

Być może, nie wszyscy Czytelnicy rozumieją dostatecznie dobrze sens słów: „Polonia” i „Polacy za Granicą”. Otóż, Polonię stanowią osoby, które z różnych powodów wyjechały z Polski do innych krajów. Liczna Polonia jest w USA, Kanadzie, Brazylii, Niemczech, Australii… Natomiast „Polacy za granicą” – to osoby narodowości polskiej, mieszkające w krajach byłego Związku Sowieckiego. Jak sami o sobie mówią: „to nie my wyjechali, to nas wyjechali” – chodzi tu głównie o dość powszechne jeszcze postrzeganie ich jako „Polonię na Wschodzie”, a przecież poza Polską znaleźli się na skutek zmiany jej granic.  I jedni, i drudzy mają swoje osiągnięcia i problemy – jak choćby pisownia polskich imion i nazwisk w wersji oryginalnej, a nie dostosowanej do języka kraju zamieszkania, szkolnictwo polskie, Msze św. po polsku, rozwój kultury i tradycji polskich. W wielu wypadkach, zwłaszcza na Wschodzie, jest to utrudniane przez władze (weźmy choćby sytuację kościoła św. Marii Magdaleny, którego władze miasta nie chcą zwrócić wspólnocie rzymskokatolickiej).

Mimo wszystko, Polonia i Polacy za Granicą wiedzą, że Ojczyzna o nich pamięta – m.in. także dzięki Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”. Śp. Andrzej Stelmachowski, Prezes-Legenda, na długo pozostanie w ich pamięci. Tak samo, jak śp. Maciej Płażyński, który 10 kwietnia 2010 r. zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Tyle jeszcze miał do zrobienia… Media polskie na wschodzie wspiera Senat RP za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Są też inne organizacje i stowarzyszenia -  wszystkie pamiętają o swoich rodakach tak na co dzień, a nie tylko 2 maja.

Życzymy więc wszystkim przedstawicielom Polonii i Polaków za Granicą, by zawsze mieli Polskę w sercu, starali się żyć i działać dla jej dobra, by byli jednością. Władzom RP natomiast życzylibyśmy skoordynowanej polityki wspierania tych środowisk, odważnej obrony ich praw, pomocy i współpracy.

Niech hasło „Polska jest tam, gdzie biją polskie serca” stale napełnia się nowym sensem.

Duszyczka Irenka

Wróć do strony głównej

Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Powrót na stronę główną      Info o stronie, kontakty, prawa autorskie itd.      Legalność materiałów i oprogramowania na stronie Duszki.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone (o ile nie zaznaczono inaczej) co do materiałów umieszczonych na stronie, podstronach, skrótach - zarówno jeśli chodzi o teksty, rysunki, muzykę, filmy - są one wytworem i własnością zespołu redakcyjnego Duszki.pl. Pozostałe materiały umieszczamy za zgodą ich twórców.
Warunki korzystania z materiałów na stronie Duszki.pl
Informacje o ochronie, przetwarzaniu danych osobowych, zapytania i zgloszenia
Ochrona danych osobowych na stronie Duszki.pl
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl. Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół redakcyjny duszki.pl: redakcja@duszki.pl
W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach duszki.pl - kontakt z administratorem: duszek@duszki.pl lub zjk7@wp.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalValid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Poprawny CSS!

Copyright (c): Zbigniew Kulesza, Sieradz 2006-2021