Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Duszek Strona Duszyczek i Duszków - Internetowa wspólnota pomocy i wsparcia duchowego. Rozmowy, wartości, intencje
DUSZKI.PL
a tak dokładnie to Duszyczki i Duszki (*) - czyli "Duszkowo" :-)
Dzisiaj jest: 2023-11-30 04:57:50 Aktualizacja dnia: 2023-11-11 10:40:03
Duszka
MiloscMilosc Gdy oczekujesz pomocy lub sam(a) chcesz innym pomagać. Albo chciał(a)byś porozmawiać o czymś ważnym lub choćby tylko o wczorajszym podwieczorku :-) Dla wszystkich, w każdym wieku - od 0 do 201 lat ;-)
[an error occurred while processing this directive]
Strona główna Teksty i inne Intencje Dla Gości Dla Duszków Poczta Duszków Kontakt i Info
Modlitewnik Archiwum Dodaj intencję Galeria i eKartki O Duszkach Forum Księga Gości
Rocznica 18 lat oficjalnego działania Duszków w dniu 01.11.2023 i 17 lat strony Duszki.pl! (*):-) Serdecznie zapraszamy!
UWAGA! Ten serwis, strona i podstrony mogą używać cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)!

Od 400 lat Sieradz pielgrzymuje do Matki

Duszyczka Irenka tekst

Duszek Zbyszek zdjęcia

 

Najstarsze źródła archiwalne w Sieradzu dowodzą, że pierwsza piesza pielgrzymka mieszkańców tego miasta do Matki Boskiej Częstochowskiej odbyła się w 1610 roku. Według tychże źródeł jest to najstarsza piesza pielgrzymka do Częstochowy – w całej historii Polski. Ponad dwieście lat „młodsza” jest np. pielgrzymka, wyruszająca ze stolicy.

Z okazji tak doniosłej rocznicy w Domu Katolickim przy parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu została zorganizowana wystawa okolicznościowa, związana z pielgrzymowaniem sieradzan na Jasną Górę.

22 sierpnia, w dniu wyjścia pielgrzymki wokół fary w Sieradzu było gwarno i tłoczno. O godzinie 6.30 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta na rozpoczęcie pielgrzymki. Uczestniczyli w niej duchowni, towarzyszący pątnikom na szlaku, pielgrzymi, których wiek był w granicach od 15 do 65 (i więcej!) lat. Wielu pielgrzymów miało na sobie okolicznościowe chusty oraz koszulki z napisem „Pielgrzymka Sieradzka”. Aby pożegnać pątników, przybył Prezydent Miasta Sieradza Jacek Walczak oraz Przewodniczący Rady Miasta Sieradza Romuald Koliński. Mszę Świętą odprawił i homilię wygłosił ks. prałat Marian Bronikowski, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu.

Po Mszy Świętej, kapłani, towarzyszący pielgrzymom, otrzymali specjalnie przygotowane i poświęcone stuły. Po wyjściu ze świątyni około 500 pątników ustawiło się wzdłuż ulicy Kolegiackiej i Krakowskiego Przedmieścia. Najstarszy kapłan parafii Wszystkich Świętych, ks. prałat Józef Frątczak odmówił okolicznościową modlitwę i pobłogosławił pielgrzymów. Wyruszyli w asyście policji, niosąc na czele pielgrzymki krzyż, herb i sztandar miasta Sieradza, z radosnym śpiewem i uśmiechem na ustach. Bagaże załadowano na ciężarówki, ale za pielgrzymami pojechał także wóz, ciągnięty przez konia. Tak pielgrzymowano kilkadziesiąt lat temu…

Nasi pątnicy nie mieli łatwo – szli do Częstochowy, skąd po uroczystej Mszy Świętej z udziałem kapłanów i proboszczów sieradzkich wyruszyli w drogę powrotną – także pieszo, pokonując setki kilometrów w upale i deszczu.

29 sierpnia pielgrzymi wracali do Sieradza w strugach deszczu, a jednak z uśmiechem na ustach. Wiadomo było, że powrócą o 19.00 Aby ich powitać, przed kościołem parafialnym Wszystkich Świętych w Sieradzu godzinę wcześniej zaczęli się ustawiać mieszkańcy miasta, zajmując chodniki w pobliżu fary. Wielu trzymało w ręku kwiaty. Strażacy z OSP w Sieradzu, czyja siedziba mieści się w pobliżu kościoła, wyprowadzili swoje wozy i włożyli galowe mundury. Na powitanie pielgrzymów przybył również bp włocławski Wiesław Alojzy Mering (Sieradz – to diecezja włocławska).

Wejściu pielgrzymów do miasta towarzyszyła eskorta policyjna oraz orkiestra dęta Straży Pożarnej. Gdy zbliżali się już do kościoła, zaczęły bić dzwony, a strażacy włączyli syreny. Zobaczyliśmy zmęczonych, ale uśmiechniętych ludzi, którzy z radością skandowali: „Czterechsetna Sieradzka Piesza Pielgrzymka – „Bądźmy świadkami Miłości!” Krewni, znajomi i nieznajomi witali ich, wybiegając z kwiatami. Wieczorem pielgrzymi wyłożyli przed kościołem piękny krzyż, jako podziękowanie Bogu i Matce Bożej Sieradzkiej za przebytą drogę i szczęśliwy powrót do domu.

Jestem pełna podziwu dla ludzi, chcących wędrować mimo zmęczenia, bólu, upału, otartych stóp i bąbli. Szli do Maryi, niosąc w sercu intencje własne i swego Miasta. Ufamy, że Matka Boża ich wysłucha…

Wróć do strony głównej

Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Powrót na stronę główną      Info o stronie, kontakty, prawa autorskie itd.      Legalność materiałów i oprogramowania na stronie Duszki.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone (o ile nie zaznaczono inaczej) co do materiałów umieszczonych na stronie, podstronach, skrótach - zarówno jeśli chodzi o teksty, rysunki, muzykę, filmy - są one wytworem i własnością zespołu redakcyjnego Duszki.pl. Pozostałe materiały umieszczamy za zgodą ich twórców.
Warunki korzystania z materiałów na stronie Duszki.pl
Informacje o ochronie, przetwarzaniu danych osobowych, zapytania i zgloszenia
Ochrona danych osobowych na stronie Duszki.pl
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl. Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół redakcyjny duszki.pl: redakcja@duszki.pl
W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach duszki.pl - kontakt z administratorem: duszek@duszki.pl lub zjk7@wp.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalValid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Poprawny CSS!

Copyright (c): Zbigniew Kulesza, Sieradz 2006-2021