Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Duszek Strona Duszyczek i Duszków - Internetowa wspólnota pomocy i wsparcia duchowego. Rozmowy, wartości, intencje
DUSZKI.PL
a tak dokładnie to Duszyczki i Duszki (*) - czyli "Duszkowo" :-)
Dzisiaj jest: 2023-12-10 12:12:39 Aktualizacja dnia: 2023-12-03 09:16:08
Duszka
MiloscMilosc Gdy oczekujesz pomocy lub sam(a) chcesz innym pomagać. Albo chciał(a)byś porozmawiać o czymś ważnym lub choćby tylko o wczorajszym podwieczorku :-) Dla wszystkich, w każdym wieku - od 0 do 201 lat ;-)
[an error occurred while processing this directive]
Strona główna Teksty i inne Intencje Dla Gości Dla Duszków Poczta Duszków Kontakt i Info
Modlitewnik Archiwum Dodaj intencję Galeria i eKartki O Duszkach Forum Księga Gości
Rocznica 18 lat oficjalnego działania Duszków w dniu 01.11.2023 i 17 lat strony Duszki.pl! (*):-) Serdecznie zapraszamy!
UWAGA! Ten serwis, strona i podstrony mogą używać cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)!

Rozważania Duszyczki Irenki na rocznicę 10-lecia działalności Duszków - 1 listopada 2015 :-)


Dlaczego warto być Duszkiem?

Dodałabym też „aktywnym”, bo wielu jest we Wspólnocie Duszków i Duszyczek, którzy się do nas od dłuższego czasu nie odzywają i nawet nie są już aktualne ich adresy mailowe:( Warto chociaż oficjalnie poinformować o rezygnacji. Cóż… czekamy na tych, co będą chcieli NAPRWDĘ coś tu robić, a nie tylko „być zapisanym”.

Do Duszków należę od listopada 2007 roku, na początku tegoż miesiąca spotkała mnie wielka radość, bo poznałam Duszka Zbyszka:), naszego Koordynatora. Cel naszej znajomości był matrymonialny, od 25 czerwca 2009 roku jesteśmy małżeństwem. Nie mamy dzieci, ale nie rozpaczamy, bo dzięki temu mamy więcej czasu dla siebie, dla innych i – oczywiście – dla Duszków:)

Działalność w Duszkach cementuje nasze małżeństwo, ale nie tylko to jest ważne dla mnie. Jest ona czymś, co mnie fascynuje, pozwala na kontakt z ludźmi (wcześniej nie miałam z tym problemów, bo byłam zawodowym dziennikarzem), uczy wsłuchiwania się w to, co ludzie mają do powiedzenia i napisania (wiele próśb o modlitwę dociera do mnie także w rozmowach telefonicznych lub smsach). Nie potrafię policzyć, ile maili, potwierdzających naszą dalszą modlitwę, napisałam. Działając w grupie Duszków Modlitewnych, odpisując na prośby o modlitwę, próbuję zrozumieć, co tak naprawdę kryje się za tekstem maila (napisanego, o zgrozo, często z błędami ortograficznymi i bez polskich znaków – co dla mnie, jako tłumacza, redaktora i korektora często jest nie do przebrnięcia:) Czasem jest to potrzeba „rozpisania” tego, co stanowi problem, niekiedy – wołanie o wysłuchanie i zrozumienie, ale często – prośba o pomoc w ostateczności, gdy oprócz modlitwy nie ma już żadnego ratunku.

Czytając te prośby, wzdycham „na bieżąco” do Boga i Maryi. Potem przekazuję je Zbyszkowi, a On – wysyła do Duszków :) Wiem, że część próśb nie zostaje wysłuchana, przynajmniej nie od razu. Nie zawsze też ludzie dziękują za modlitwę (podziękowań jest zdecydowanie mniej, niż próśb). Wiem jednak, ile może się kryć wdzięczności w tym jednym słowie: „dziękuję”:) Po pojedynczej prośbie o modlitwę często następuje dłuższy kontakt, zwłaszcza wtedy, gdy uda się leczenie, operacja, czy uda się donosić ciążę. W tym ostatnim przypadku myślę o Irenie, matce dwóch bliźniaków, Jasia i Adasia, którzy mają już ponad dwa lata. Irena napisała do mnie, gdy ciąża była zagrożona – ostatecznie urodziła, ale synowie ważyli po ok.1400 gram każdy. Dorastają, generalnie nic poważnego im nie dolega, są radośni i szczęśliwi. Cieszy nas to bardzo :)

Cieszy mnie, gdy ludzie piszą do nas o tym, że udało im się porozumieć w małżeństwie – dla mnie ta sprawa jest ważna nie tylko ze względu na nas ze Zbyszkiem. Cieszy mnie, że ludzie uczą się ze sobą na nowo rozmawiać, podejmują terapię, odkrywają nowe oblicza Miłości. Często jednak się nie udaje i następuje rozwód… Nie winię o to Boga – dawcy Miłości. To do ludzi należy, by żyli tak, jak chce Bóg, by dbali o ten dar, jakim jest Miłość. Kwiat, którego się nie pielęgnuje, usycha – z Miłością jest podobnie…

Mamy trudny dla Polski czas – i nie tylko w sferze polityki (nie o niej jednak chcę tu mówić). Coraz więcej młodych ludzi nie może znaleźć pracy (wiem, jak to jest, bo sama pracuję wyłącznie na umowę o dzieło), a ci trochę starsi ją tracą, bo upada ich przedsiębiorstwo czy firma, lub też nagle zaczynają chorować i stają się mniej dyspozycyjni. Wiele osób pisze do nas o złym traktowaniu przez pracodawcę czy też mobbingu. Smutne to, ale ufam, że nadejdą pozytywne zmiany.

Jest też wiele próśb, dotyczących nałogów – alkoholizmu, narkomanii, uzależnienia od dopalaczy czy nikotyny. Wpływa to na relacje młodego pokolenia ze swoimi rodzicami, a także na relacje rodziców z dziećmi, z najbliższymi. Smutne to są maile, ale cieszymy się, gdy ludzie piszą, iż dzięki naszej modlitwie udało im się z tego wyjść, że rodzina już nie ma tego problemu…

Od listopada 2013 roku ważną sprawą dla nas jest to, co się dzieje na Ukrainie. Nie jest tajemnicą, że poparliśmy Majdan i „rewolucję godności”, że modliliśmy się o spokój dusz tych, którzy tam zginęli, że jesteśmy oburzeni oderwaniem Krymu od Ukrainy i wojną na Donbasie, że modlimy się o pokój, stabilność i dostatek w tym kraju (to wszystko razem nastąpi kiedyś, taką mamy nadzieję...). Modlimy się wytrwale…

Modlimy się też za Zmarłych, których Imiona przesyłane są w prośbach o modlitwę. Zbliża się ten szczególny czas, kiedy będziemy się modlić intensywnej… Zbieramy też tzw. „wypominki”, czyli prośby o modlitwę za Zmarłych w listopadzie…

Zbyszek napisał już, że modlimy się w „Rodzinie Różańcowej” – w intencjach ważnych dla nas, ale także dla Polski, Ukrainy i świata.

Nasza strona www.duszki.pl – to nie tylko modlitwa. To także publicystyka. Na naszej stronie ukazują się – po porozumieniu z Redaktorami - pełne wydania pism polskich na Ukrainie: „Kuriera Galicyjskiego” i „Wołania z Wołynia”, a także omówienia wydarzeń społecznych i politycznych. Szukamy Osoby, która „na serio” zajmie się Forum Duszków, uzgadniając wszystko z Duszkiem Koordynatorem Zbyszkiem. Szukamy dobrych Autorów tekstów o tematyce chrześcijańskiej :) Szukamy Osób, które będą chciały dołączyć do nas i trochę „odciążyć” Renię, Roberta, Zbyszka i mnie – bo wkładamy w swoje „duszkowe” zajęcia wiele wysiłku, czekamy, że ktoś nam pomoże :)

Duszkiem być warto – bo dzięki temu człowiek się przestaje „zasklepiać” na swoich problemach, wsłuchuje się w to, co inni mają do powiedzenia, uczy się taktownego postępowania i mówienia tak, by nie urazić. Wielbi Boga w stworzeniu, pomaga Mu w dziele „naprawy” świata, uczy się słuchać Boga i dziękować za każdy drobiazg :) Warto być Duszkiem także dlatego, że można tu znaleźć… drugą połowę :) Renia i Robert oraz Zbyszek i ja pobraliśmy się w tym samym roku. Był to dobry wybór wspólnej działalności, która, jak już napisałam, cementuje związek :)

Za tę działalność Duszków w ciągu 10 lat Bogu niech będą dzięki!

Serdecznie pozdrawiam w Panu,

Duszyczka Irena

 

Wróć do strony głównej

Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Powrót na stronę główną      Info o stronie, kontakty, prawa autorskie itd.      Legalność materiałów i oprogramowania na stronie Duszki.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone (o ile nie zaznaczono inaczej) co do materiałów umieszczonych na stronie, podstronach, skrótach - zarówno jeśli chodzi o teksty, rysunki, muzykę, filmy - są one wytworem i własnością zespołu redakcyjnego Duszki.pl. Pozostałe materiały umieszczamy za zgodą ich twórców.
Warunki korzystania z materiałów na stronie Duszki.pl
Informacje o ochronie, przetwarzaniu danych osobowych, zapytania i zgloszenia
Ochrona danych osobowych na stronie Duszki.pl
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl. Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół redakcyjny duszki.pl: redakcja@duszki.pl
W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach duszki.pl - kontakt z administratorem: duszek@duszki.pl lub zjk7@wp.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalValid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Poprawny CSS!

Copyright (c): Zbigniew Kulesza, Sieradz 2006-2021