Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Duszek Strona Duszyczek i Duszków - Internetowa wspólnota pomocy i wsparcia duchowego. Rozmowy, wartości, intencje
DUSZKI.PL
a tak dokładnie to Duszyczki i Duszki (*) - czyli "Duszkowo" :-)
Dzisiaj jest: 2023-12-10 11:54:06 Aktualizacja dnia: 2023-12-03 09:16:08
Duszka
MiloscMilosc Gdy oczekujesz pomocy lub sam(a) chcesz innym pomagać. Albo chciał(a)byś porozmawiać o czymś ważnym lub choćby tylko o wczorajszym podwieczorku :-) Dla wszystkich, w każdym wieku - od 0 do 201 lat ;-)
[an error occurred while processing this directive]
Strona główna Teksty i inne Intencje Dla Gości Dla Duszków Poczta Duszków Kontakt i Info
Modlitewnik Archiwum Dodaj intencję Galeria i eKartki O Duszkach Forum Księga Gości
Rocznica 18 lat oficjalnego działania Duszków w dniu 01.11.2023 i 17 lat strony Duszki.pl! (*):-) Serdecznie zapraszamy!
UWAGA! Ten serwis, strona i podstrony mogą używać cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)!

„ZIUTEK” – spogląda przez bursztyn.

 

Art. do „Gońca Staszowskiego”

Tekst udostępniony i publikowany za zgodą Autora

 

Marek Mazur z Gdańska – bo o Nim mowa, to nasz rodak pochodzi z pobliskiej Dobrej.

Od młodych lat przejawiał talenty w różnych dziedzinach. Ukończył Technikum Mechaniczne przy ul. Koszarowej, w czasach szkolnych grał na gitarze w zespołach młodzieżowych, śpiewał na konkursach organizowanych przez PDK, ale najbardziej lubił majsterkować. Często zaglądał a wręcz przesiadywał w kuźni dziadka. Praca z rozgrzanym żelazem wciągała go w inny świat i pobudzała wyobraźnię. Ale dorosłe życie związał z wybrzeżem. W Gdańsku był nauczycielem zawodu, jednocześnie prowadząc własny warsztat (w piwnicach bloku) precyzyjnego ślusarstwa, naprawia i konstruuje wszystko co wiąże się ze skrzynką zwaną camera obscura. Kolekcjonuje zabytkowe aparaty fotograficzne, szczególnie unikaty wymagające gruntownego remontu. Pracownia gdzie znika na długie godziny jest „kuźnią” – Jego fantastycznych pomysłów i wynalazków związanych z fotografią. Bardziej znany jest za granicą niż w kraju. Jego miniaturowe aparaty podnoszą ciśnienie i wzbudzają zachwyt autorytetów światowej fotografii. Najpoważniejsze fachowe czasopisma FOTO przedstawiają  kolejne eksponaty powstające w gdańskiej pracowni. Amerykanie nakręcili o Nim film pod jakże znaczącym tytułem „Kim jestem ?” reżyserem którego był znany dokumentalista Krzysztof Kalukin.

Fotografowanie zaczynał od prostego „Druha” –  teraz ma możliwość posługiwania się aparatem całkowicie wykonanym z drewna czyli „Ziutkiem”. Pierwotna wersja wyposażona była obiektyw szklany, teraz posiada jedyny na świecie – obiektyw z bursztynu.

Marek wspomina:

 Pomysł narodził się kilkanaście lat temu, kiedy pracowałem nad Ziutkiem. Wtedy pomyślałem – fajnie by było połączyć bursztyn z drewnem. Wtedy aparat będzie całkowicie z drewna. Wiadomo, że bursztyn ma drewniane pochodzenie – to żywica, która powstała przed 40 milionami lat. Kiedy po latach wróciłem do pomysłu, przyjaciel Eugeniusz dał mi duży kawałek bursztynu na tyle przezroczystego by po oszlifowaniu pełnił rolę obiektywu. 

Bursztynowy obiektyw został wykonany ręcznie, szlifowanie powierzchni sferycznej zajęło sporo czasu. Jak zapewnia twórca – warto było, gdyż udało się osiągnąć zakładane parametry obiektywu: F=60 mm i krążek krycia, który pozwala fotografować w formacie 6X6 cm.

Wartością zdjęć wykonanych „bursztynowym” jest ich interesująca odmienność, niż normalnym obiektywem. Gdańsk szczyci się faktem posiadania jako jedyne miasto świata, zdjęć wykonanych soczewką bursztynową otwierając nowy rozdział w historii fotografii. Otwarcie wystawy  „Gdańsk w Bursztynowym Obiektywie” miało miejsce na uroczystości 10 rocznicy powstania Muzeum Bursztynu w Gdańsku – 14 maja 2010 roku. Wśród gości byli konsule z Rosji i Francji, Prezydent miasta Paweł Adamowicz, Danuta Wałęsa czy gdańska aktorka Dorota Kolak oraz artyści fotograficy i dziennikarze. Wraz z wystawą powstał bogato ilustrowany katalog, w którym najpopularniejsze widoki Gdańska i najbardziej znani gdańszczanie oglądani przez bursztyn zyskali ciepłą, złotawą barwę i nowy, trochę odrealniony wymiar. Wystawa w Muzeum Bursztynu przy ul. Długiej – (Barbakan Gdański) czynna do końca 2010 r. Mam słowo od Marka, że po wystawach w Poznaniu, Krakowie, Warszawie….trafi również do Staszowa. Zorganizuję przy tej okazji spotkanie mieszkańców Staszowa z twórcą miniaturowych aparatów fotograficznych. Wyświetlę film o Nim, zaprezentujemy część eksponatów (fotografujące pióra, zapalniczki, spinki, pierścionki, parasolki, zegarki, fajki, laski, papierośnice, piłkę) które obecnie wystawiane są w galerii w Sarasocie na Florydzie w USA. Poproszę Marka by tak jak w Gdańsku wykonał „bursztynowe” ujęcia Staszowa i jego zacnych mieszkańców. Tak nasz rodak przyczyni się, z pewnością do promocji Staszowa – skąd pochodzi. Już wybiegam myślami do tego spotkania zasłuchany w Markowych opowieściach, śpiewie i przygodach z piórem. Pisze do wielu periodyków podróżniczych jak choćby „Poznaj Świat” art. o kpt.ż.w. malarzu Michale Leszczyńskim i wyprawy jego tropem na Jamajkę. Po pobycie w Ossali w Domu Pamięci min. Adama Bienia wspomnieniami z wizyty, zajął II miejsce w Konkursie literackim ogłoszonym w 100 urodzin Ministra. Mam satysfakcję, że z Markiem przyjaźnimy się od ławy szkolnej, muzykowaliśmy w zespole beatowym przy OSP w Rytwianach i Domu Kultury w Staszowie, utrzymujemy serdeczny kontakt do dziś. Marek z rodziną wspierał mnie duchowo oraz sms-i w podróży rowerem do Rzymu. Wypromował też naszego nie-magistra Wojtka Zarzyckiego – do programu TVP prowadzonego przez Wojciecha Mana, u którego wcześniej występował.

Namówię też Marka na wspólne muzykowanie jak ostatnio zarywaliśmy noc we wrześniu 09 r. w Liniewie k/Gdańska gdzie Marki mają letnią posiadłość a do lasu jest 5 kroków zaś do jeziora  - 20. Tam Marek gdy wybija 12 w południe chwyta kornet i gra Hejnał Mariacki. W salonie domu czeka na niewielki remont fisharmonia, są skrzypce, klarnet, XIX wieczna harmonia i Fotoplastykon gdzie jak na ul. Jerozolimskiej w Warszawie oglądałem będąc dzieckiem, świat w innym wymiarze.

Sukcesy Marka są możliwe tylko dzięki wyrozumiałości i cierpliwości Jego bliskich. Żona Wiesia, to istota pełna skromności, wdzięku i spokoju. Posiada wielką wiedzę kulinarną i wyborny smak. Stąd Marek ma przejściowe problemy z utrzymaniem właściwej wagi. Dbając o kondycję często razem dosiadają rowerów. Wybierającym się na wybrzeże polecam Gdańsk i Muzeum Bursztynu a tam wystawę naszego rodaka Marka Mazura z Dobrej.

Muzeum Bursztynu ul. Długa (Barbakan Gdański) wystawa czynna 15 maj -31 grudzień 2010

Ps. Postać Marka Mazura i Jego pasje były przedmiotem art. red. Rafała Staszewskiego w Tygodniku Nadwiślańskim czy Echu Powiśla.

Internautów kieruję na stronę www.retrokamera.pl                                       

                                                                        Andrzej Wawrylak

Na fotografiach:

 

1. Nasze spotkanie w Liniewie

2. Bursztynowy obiektyw w rękach twórcy

3. Zespół beatowy – Rytwiany

4. Ziutek a całej okazałości

 

Foto 1

Foto 2

Foto 3  M. Mazur – 1 z lewej

Foto 4  Marek z Ziutkiem

 

Wróć do strony głównej

Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Powrót na stronę główną      Info o stronie, kontakty, prawa autorskie itd.      Legalność materiałów i oprogramowania na stronie Duszki.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone (o ile nie zaznaczono inaczej) co do materiałów umieszczonych na stronie, podstronach, skrótach - zarówno jeśli chodzi o teksty, rysunki, muzykę, filmy - są one wytworem i własnością zespołu redakcyjnego Duszki.pl. Pozostałe materiały umieszczamy za zgodą ich twórców.
Warunki korzystania z materiałów na stronie Duszki.pl
Informacje o ochronie, przetwarzaniu danych osobowych, zapytania i zgloszenia
Ochrona danych osobowych na stronie Duszki.pl
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl. Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół redakcyjny duszki.pl: redakcja@duszki.pl
W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach duszki.pl - kontakt z administratorem: duszek@duszki.pl lub zjk7@wp.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalValid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Poprawny CSS!

Copyright (c): Zbigniew Kulesza, Sieradz 2006-2021