Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Duszek Strona Duszyczek i Duszków - Internetowa wspólnota pomocy i wsparcia duchowego. Rozmowy, wartości, intencje
DUSZKI.PL
a tak dokładnie to Duszyczki i Duszki (*) - czyli "Duszkowo" :-)
Dzisiaj jest: 2023-12-10 12:01:18 Aktualizacja dnia: 2023-12-03 09:16:08
Duszka
MiloscMilosc Gdy oczekujesz pomocy lub sam(a) chcesz innym pomagać. Albo chciał(a)byś porozmawiać o czymś ważnym lub choćby tylko o wczorajszym podwieczorku :-) Dla wszystkich, w każdym wieku - od 0 do 201 lat ;-)
[an error occurred while processing this directive]
Strona główna Teksty i inne Intencje Dla Gości Dla Duszków Poczta Duszków Kontakt i Info
Modlitewnik Archiwum Dodaj intencję Galeria i eKartki O Duszkach Forum Księga Gości
Rocznica 18 lat oficjalnego działania Duszków w dniu 01.11.2023 i 17 lat strony Duszki.pl! (*):-) Serdecznie zapraszamy!
UWAGA! Ten serwis, strona i podstrony mogą używać cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)!

Autor: Pablo Hubner
Korekta: Duszczka Irenka


URUGWAJ

Jest to kraj w Ameryce Południowej (30-35° południowej szerokości geograficznej i 53-58° zachodniej długości geograficznej) na półkuli południowej, o powierzchni 177.500 km2. Urugwaj leży pomiędzy Argentyną i Brazylią. Ciągnie się od Rio de la Plata, która wpada do morza i dalej przez Ocean Atlantycki od miasta nadmorskiego, Punta del Este do granicy z Brazylią.
Klimat jest umiarkowany, a dzięki temu, że morze ma miękkie fale i rzeki są obfite, klimat przypomina ten na południu Europy i jest bardzo podobny do atlantyckiego w hiszpańskich regionach Galicji (La Coruña i Pontevedra). Wielu jej mieszkańców wyemigrowało do Urugwaju w poszukiwaniu lepszego życia.  
Najważniejszy port jest w stolicy, Montevideo, a ważny – w Bay.  Główne miasto kraju liczy 1.300.000 mieszkańców oraz mniej więcej 300.000 osób zamieszkuje w obrębie miasta. To bardzo duże skupisko ludności, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w całym  Urugwaju mieszka zaledwie 3.200.000 osób.
Na terenie kraju jest uprawiana hodowla bydła. Wypasa się je na niewielkich wyżynach o wysokości, która nie przekracza 300-500 metrów n.p.m. Teren hodowli bydła jest więc przeważnie falisty, wypasa się miliony głów bydła, w tym owiec. Pastwiska są wspaniałe. W Urugwaju prowadzono zalesienie oraz inne działania w zakresie poprawy poziomu gospodarczego. Poziom gospodarczy intensywnie wzrastał, ponieważ do Urugwaju w wieku XIX i XX (do roku 1950) przybyło wielu imigrantów, głównie ze względów ekonomicznych. Obecnie setki tysięcy Urugwajczyków są rozproszeni w innych krajach świata z powodu braku możliwości pracy w swojej ojczyźnie.
Urugwaj był częścią Królestwa Hiszpanii, a także Indii. W 1811 roku państwem kierował generał José Gervasio Artigas, oficer armii hiszpańskiej i wnuk założyciela miasta Montevideo (powstało w roku 1724). Urodził się w Hiszpanii. Dzięki niemu w tej części Królestwa Hiszpanii rozpoczęły się walki o niepodległość, a także ekspansja katolików.  Niestety, podręczniki historii nigdy nie pisały o tym, że była wojna domowa między Hiszpanami oraz walki tubylców.
Nazwa kraju pochodzi od rzeki Urugwaj i oznacza „kolorowe ptaki”. Został on włączony do Portugalii, która królowała w Brazylii, był częścią Imperium Brazylijskiego, aż do zdobycia przez Urugwaj niepodległości w latach 1828-1830.
To kraj katolicki, ale bardzo mocno oddziałują na niego laicyzujące prądy europejskie, można nawet powiedzieć, że zdarza się antyklerykalizm. Pod wpływem ideologii komunistycznej w kraju zmniejszyła się liczba katolików, brak tu powołań kapłańskich i zakonnych, a działalność duchowieństwa ograniczona jest do zaspokajania potrzeb duszpasterskich.
Krajowi patronuje Dziewica z Urugwaju de los Treinta y Tres (to znaczy trzydzieści trzy). Jej sanktuarium jest Katedra we Florydzie, 100 km od Montevideo. Zbudowana została w stylu postmodernizmu. Należy zaznaczyć, że katolicy w tym kraju – to osoby praktykujące.
Pod względem etnicznym 90% stanowią przedstawiciele przybyszy z Kaukazu lub biali, a pozostałe 10% - to potomkowie czarnych niewolników, imigrantów, a także Hindusów. Niektórzy biali pobierają się z przedstawicielami innej rasy, mimo że to nie jest niezauważalne. Wśród białych największą grupę stanowią Hiszpanie, ich liczebność jednak spada. Przeważają kultura i język hiszpański, w wielu urzędach używa się języka hiszpańskiego lub kastylijskiego. Na terenach, graniczących z Brazylią, ludzie często mówią mieszanką hiszpańskiego i portugalskiego, która nazywa się portuñol, natomiast w szkołach nauka języków hiszpańskiego i portugalskiego jest na dobrym poziomie.  
Jest tu trochę Włochów, którzy, zakładając rodziny z potomkami Hiszpanów, mają później wpływ na włoskie organy celne. Społeczności wyznaniowe – to katolicka, ormiańska, żydowska, protestancka etc. Są tu także nieliczne wspólnoty polska i żydowska.  Mają swoje stowarzyszenia kulturalne, jest kaplica, otwarta dla Polaków p.w. Zmartwychwstania Pana Jezusa. Polacu zafundowali dzwony do kaplicy. W niej modlił się Sługa Boży Jan Paweł II w 1987 roku, podczas swej pierwszej podróży apostolskiej do Urugwaju. Obecnie przy krzyżu, stojącym przed kaplicą, została umieszczona figura Sługi Bożego, odlana z brązu.
Polacy mieli swój udział finansowy także w wybudowaniu posągu dla sanktuarium Matki Bożej Treinta y Tres (trzydzieści trzy) na Florydzie.
Jest wielu znanych Polaków, związanych z Urugwajem. Na przykład, hrabia Tarnowski, polski dyplomata, który przebywał w Montevideo, ksiądz Stanisław Sowiński SDB, potomek generała Sowińskiego, bohatera wojny z Napoleonem, pisarz Czesław Straszewicz (1904-1963). W 2004 roku na domu, w którym mieszkał, z inicjatywy Ambasady RP w Urugwaju została umieszczona tablica pamiątkowa z okazji setnej rocznicy jego urodzin.
Uważam też, że ważne jest, by nie został zapomniany mój ojciec, prof. Mario Hübner, Żyd, który przyjął chrześcijaństwo, a także jego owoce apostolstwa w Urugwaju. Do końca pamiętał o sanktuarium Matki Bożej w Niżankowicach w powiecie Samborskim na Ziemi Lwowskiej, gdzie się urodził.

Tekst Pablo Hübner
Redakcja i korekta tłumaczenia na język polski – Duszyczka Irenka


Wróć do strony głównej
Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Powrót na stronę główną      Info o stronie, kontakty, prawa autorskie itd.      Legalność materiałów i oprogramowania na stronie Duszki.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone (o ile nie zaznaczono inaczej) co do materiałów umieszczonych na stronie, podstronach, skrótach - zarówno jeśli chodzi o teksty, rysunki, muzykę, filmy - są one wytworem i własnością zespołu redakcyjnego Duszki.pl. Pozostałe materiały umieszczamy za zgodą ich twórców.
Warunki korzystania z materiałów na stronie Duszki.pl
Informacje o ochronie, przetwarzaniu danych osobowych, zapytania i zgloszenia
Ochrona danych osobowych na stronie Duszki.pl
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl. Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół redakcyjny duszki.pl: redakcja@duszki.pl
W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach duszki.pl - kontakt z administratorem: duszek@duszki.pl lub zjk7@wp.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalValid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Poprawny CSS!

Copyright (c): Zbigniew Kulesza, Sieradz 2006-2021