Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Duszek Strona Duszyczek i Duszków - Internetowa wspólnota pomocy i wsparcia duchowego. Rozmowy, wartości, intencje
DUSZKI.PL
a tak dokładnie to Duszyczki i Duszki (*) - czyli "Duszkowo" :-)
Dzisiaj jest: 2023-12-10 11:19:59 Aktualizacja dnia: 2023-12-03 09:16:08
Duszka
MiloscMilosc Gdy oczekujesz pomocy lub sam(a) chcesz innym pomagać. Albo chciał(a)byś porozmawiać o czymś ważnym lub choćby tylko o wczorajszym podwieczorku :-) Dla wszystkich, w każdym wieku - od 0 do 201 lat ;-)
[an error occurred while processing this directive]
Strona główna Teksty i inne Intencje Dla Gości Dla Duszków Poczta Duszków Kontakt i Info
Modlitewnik Archiwum Dodaj intencję Galeria i eKartki O Duszkach Forum Księga Gości
Rocznica 18 lat oficjalnego działania Duszków w dniu 01.11.2023 i 17 lat strony Duszki.pl! (*):-) Serdecznie zapraszamy!
UWAGA! Ten serwis, strona i podstrony mogą używać cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)!

Katastrofa samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem
2010-04-10

Znicz 10.04.2010 roku.
Pamięci Prezydenta Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Pana Lecha Kaczyńskiego z Małżonką
 oraz 
wszystkich Osób, które zginęły w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.
Zginęli na posterunku wykonując obowiązki państwowe.
Składamy także hołd wszystkim ofiarom Katynia.

Módlmy się o to, by Pan Bóg Miłosierny przyjął Ich do Siebie,
a opłakującym Ich dał siłę, wiarę i nadzieję.
Cześć Ich pamięci!


Refleksja Duszyczki Irenki


Wspomnienie Ministra Andrzeja Przewoźnika

Sekretarza Generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa

(1963-2010)
Czarno-biała strona Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, portret w ramce… Osoba Ministra Andrzeja Przewoźnika nie była dla mnie abstrakcją, nazwiskiem, tym, kogo się zna jedynie z telewizji lub gazet.

Spotkałam Go po raz pierwszy w lipcu 1995 roku, kiedy zostałam dziennikarką „Gazety Lwowskiej” i jechałam wspólnie z Nim w swą pierwszą delegację. Pamiętam Jego żmudne i długie starania o odnowienie pomników i miejsc pamięci - świadectw walk Polaków o wolność i niepodległość. Zadwórze, Malechów, Huta Pieniacka, Bykownia, Pawłokoma… Najdłużej, najciężej, najżmudniej trwały prace i działania Pana Ministra, związane z ponownym otwarciem Cmentarza Orląt we Lwowie. Przy Cmentarzu w Katyniu pewnie też, ale tych „przy Katyniu” nie było dane mi obserwować…

Nie raz i nie dwa obserwowałam Jego rozmowy z władzami Lwowa, dotyczące Cmentarza Orląt. Był stanowczy i rzetelny w przedstawianiu racji – tak naprawdę nie swoich, tylko Państwa Polskiego. Jednocześnie, nie zaważyłam, żeby kiedykolwiek zachowywał się w myśl zasady „nie, bo nie”. To, co chciał przekazać, przedstawiał jasno i wyraźnie, tak żeby obecni Go zrozumieli – nawet bez tłumacza.

24 czerwca 2005 roku. Msza Święta na Cmentarzu Orląt i ponowne jego poświęcenie. Pamiętam, że podeszłam do niego z numerem specjalnym „Gazety Lwowskiej” i powiedziałam: „Panie Ministrze, podziwiam Pana…” Ponowne poświęcenie i otwarcie cmentarza nie jest pewnie wydarzeniem bardzo radosnym, ale ja widziałam, że On ma w oczach jak gdyby radość i poczucie ulgi. Wreszcie się to stało! Myślę, że Cmentarz Orląt był, tak jak cmentarz w Katyniu, sprawą Jego życia.

Jeszcze rok temu widziałam Go na uroczystościach w Hucie Pieniackiej. Nie wiedziałam wtedy, że wówczas – i to nie ze względu na wyjście za mąż i przeniesienie się do Polski – widzę Go po raz ostatni. 7 kwietnia 2010 towarzyszył w Katyniu Premierowi Rządu RP Donaldowi Tuskowi oraz delegacji oficjalnej. A 10 kwietnia 2010 było już tylko puste krzesło na cmentarzu katyńskim… Nie było możliwe, żeby tam nie poleciał…

Z pewnością, było wiele spraw, których nie zdążył dokończyć, rozstrzygnąć, pewnie miał, jak każdy z nas, marzenia i plany. I tak trudno pisać: BYŁ… Pozostawił żonę i dwoje dzieci.

Odznaczony: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, medalem „Milito Pro Christo”, Krzyżem Komandorskim Orderu św. Grzegorza Wielkiego (Watykan), Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi (Węgry), Orderem Przyjaźni (Rosja).

Cześć Jego Pamięci!

Panie Ministrze, będę pana pamiętała i dziękuję za ponowne otwarcie Cmentarza Orląt. Bez Pana nie byłoby to możliwe…

Irena Kulesza
Duszyczka Irenka

zdjęcia: archiwum Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa


***


Wróć do strony głównej
Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Powrót na stronę główną      Info o stronie, kontakty, prawa autorskie itd.      Legalność materiałów i oprogramowania na stronie Duszki.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone (o ile nie zaznaczono inaczej) co do materiałów umieszczonych na stronie, podstronach, skrótach - zarówno jeśli chodzi o teksty, rysunki, muzykę, filmy - są one wytworem i własnością zespołu redakcyjnego Duszki.pl. Pozostałe materiały umieszczamy za zgodą ich twórców.
Warunki korzystania z materiałów na stronie Duszki.pl
Informacje o ochronie, przetwarzaniu danych osobowych, zapytania i zgloszenia
Ochrona danych osobowych na stronie Duszki.pl
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl. Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół redakcyjny duszki.pl: redakcja@duszki.pl
W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach duszki.pl - kontakt z administratorem: duszek@duszki.pl lub zjk7@wp.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalValid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Poprawny CSS!

Copyright (c): Zbigniew Kulesza, Sieradz 2006-2021