Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Duszek Strona Duszyczek i Duszków - Internetowa wspólnota pomocy i wsparcia duchowego. Rozmowy, wartości, intencje
DUSZKI.PL
a tak dokładnie to Duszyczki i Duszki (*) - czyli "Duszkowo" :-)
Dzisiaj jest: 2023-11-30 05:27:44 Aktualizacja dnia: 2023-11-11 10:40:03
Duszka
MiloscMilosc Gdy oczekujesz pomocy lub sam(a) chcesz innym pomagać. Albo chciał(a)byś porozmawiać o czymś ważnym lub choćby tylko o wczorajszym podwieczorku :-) Dla wszystkich, w każdym wieku - od 0 do 201 lat ;-)
[an error occurred while processing this directive]
Strona główna Teksty i inne Intencje Dla Gości Dla Duszków Poczta Duszków Kontakt i Info
Modlitewnik Archiwum Dodaj intencję Galeria i eKartki O Duszkach Forum Księga Gości
Rocznica 18 lat oficjalnego działania Duszków w dniu 01.11.2023 i 17 lat strony Duszki.pl! (*):-) Serdecznie zapraszamy!
UWAGA! Ten serwis, strona i podstrony mogą używać cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)!


Boże Narodzenie 2014
Życzenia od Duszków dla Czytelników stronyWszystkim Gościom, Czytelnikom i Sympatykom strony Duszków w Kraju i za Granicą
życzymy nieustannego trwania w Łasce Tego, który „strącił władców z tronu, a wywyższył pokornych”.
Niech światło Betlejemskiej Gwiazdy rozjaśnia Państwa drogi w każdym dniu Nowego 2015 Roku!
Wszelkiej pomyślności, Bożego doglądania i Pokoju życzą

Duszki Modlitewne i cała Wspólnota Duszków oraz Redakcja portalu www.duszki.pl


*******

To właśnie tego wieczoru,

gdy mróz lśni, jak gwiazda na dworze,

przy stołach są miejsca dla obcych,

bo nikt być samotny nie może.To właśnie tego wieczoru,

gdy wiatr zimny śniegiem dmucha,

w serca złamane i smutne

po cichu wstępuje otucha.To właśnie tego wieczoru

zło ze wstydu umiera,

widząc, jak silna i piękna

jest Miłość, gdy pięści rozwiera.To właśnie tego wieczoru,

od bardzo wielu wieków,

pod dachem tkliwej kolędy

Bóg rodzi się w człowieku.Lucyna Krzemieniecka, Wieczór wigilijny

***A podobno jest gdzieś ulica

lecz jak tam dojść? którędy?

ulica zdradzonego dzieciństwa,

ulica Wielkiej Kolędy.

Na ulicy tej taki znajomy,

w kurzu z węgla, nie w rajskim ogrodzie,

stoi dom jak inne domy,

dom, w którym żeś się urodził.

Ten sam stróż stoi przy bramie.

Przed bramą ten sam kamień.

Pyta stróż: "Gdzieś pan był tyle lat?"

"Wędrowałem przez głupi świat".

Więc na górę szybko po schodach.

Wchodzisz. Matka wciąż taka młoda.

Przy niej ojciec z czarnymi wąsami.

I dziadkowie. Wszyscy ci sami.

I brat, co miał okarynę.

Potem umarł na szkarlatynę.

Właśnie ojciec kiwa na matkę,

że już wzeszła Gwiazda na niebie,

że czas się dzielić opłatkiem,

więc wszyscy podchodzą do siebie

i serca drżą uroczyście

jak na drzewie przy liściach liście.

Jest cicho. Choinka plonie.

Na szczycie cherubin fruwa.

Na oknach pelargonie

blask świeczek złotem zasnuwa,

a z kąta, z ust brata, płynie

kolęda na okarynie:

Lulajże Jezuniu...Konstanty Ildefons Gałczyński, Podobno jest gdzieś ulica


 
Święta Bożego Narodzenia czy magiczny czas?

Gdy piszemy te słowa, w sklepach trwa akurat „niedziela handlowa”, a reklamy natrętnie wmawiają nam, że nadszedł „magiczny czas”. Banki namawiają do wzięcia kredytu, w telewizji słyszymy o tym, że – aby pomóc św. Mikołajowi – trzeba wejść do Internetu i się zapożyczyć – bez wychodzenia z domu. Bardzo rzadko słyszymy natomiast o tym, że nadchodzi czas Bożego Narodzenia, w którym warto się spotkać z rodziną, przyjechać do domu, porzucając zmywak w Anglii czy pracę pokojówki w Niemczech, zadzwonić do Rodziców, mieszkających w innym mieście, posiedzieć z dziećmi, a nie przerzucać tego na nauczycieli w szkole (nawiasem mówiąc, oni też mają dzieci).

Słyszymy o „magicznym czasie”, martwimy się, czy wszystko, czego potrzeba, będzie na stole, obserwujemy w TV bitwę o karpia, stoimy w bardzo długich kolejkach do kas w supermarketach. Pracujemy od rana do wieczora (kto pracę ma), myślimy o wigilijnym i świątecznym menu, ubieramy choinkę, sprzątamy i dekorujemy mieszkania, kupujemy prezenty… Czy jednak ciągle uświadamiamy sobie – po co to wszystko?

Czy ciągle wierzymy, że dni świąteczne są świętym czasem Narodzenia naszego Boga? Czy gotowanie i sprzątanie nam tego nie zasłaniają? Czy w Adwencie – czasie oczekiwania na Jego przyjście – mieliśmy czas na modlitwę, na skorzystanie z Sakramentu Pokuty, na rekolekcje? „Nie mam czasu”, powie wielu. „Muszę pracować, stać w kolejce po karpia i najlepsze mięso, kupić drogi tablet i komórkę, mam zebranie, jestem zmęczony”. To dziwne – mamy czas na stanie w kolejce do sklepu, ale do konfesjonału – już niekoniecznie, a gdy kolejka do spowiedzi jest zbyt długa – denerwujemy się tym. Mamy czas na plotki w pracy, ale nie chce się nam pisać kartek świątecznych – wolimy pisać szablonowe życzenia i wysyłać je przez Internet już nie tylko do znajomych, ale nawet do przyjaciół i rodziny.

Nie dajmy się zwariować i nie słuchajmy głupiego gadania o „magicznym czasie”. Przygotowujmy się do świąt, gotujmy i sprzątajmy, ale nie czyńmy tego tak, jakby dom i garnki panowały nad nami. „Dom jest dla nas, a nie my dla niego”. Ważniejsze jest spotkanie z Nowonarodzonym w modlitwie, w dzieleniu się opłatkiem, w kolędach (moim zdaniem, najpiękniejsze kolędy są w Polsce i na Ukrainie). Ważne jest składanie życzeń drugiej osobie, podzielenie się z nią radościami i smutkami, wysłuchanie, wspomnienia, mówienie o tym, co ważne. Jeżeli mamy Rodziców w podeszłym wieku, miejmy świadomość, że każda następna Wigilia z Nimi może się okazać ostatnia i za rok może Ich zabraknąć.

Bóg nie zesłał mi daru macierzyństwa, jednak mam dar Małżeństwa i wiem, że chwile z Mężem są ważne i cenne. Niech chwile przygotowań będą wspólne – nie ma nic radośniejszego, niż wspólne ubieranie choinki, pakowanie prezentów, wspólne gotowanie z Mamą Męża. Z pewnością wielu Czytelników potwierdzi, że warto od najmłodszych lat przygotowywać się do Świąt wspólnie z dziećmi. Niech pomogą w ubieraniu choinki, wycinają szklanką krążki na pierogi, ucierają mak, próbują mieszać potrawy, obserwują to, co robimy. Każdy się może zmęczyć – nie warto więc robić mnóstwa potraw. Lepiej ich zrobić mniej, ale włożyć w nie więcej serca. Poświęćmy w tych dniach więcej czasu sobie nawzajem.

Poświęćmy ten czas Bogu, adorując Go w żłóbeczku, myślmy o Nim, dzieląc się z innymi opłatkiem. Pomyślmy w tych dniach o innych – bardzo proszę o modlitwę za ogarniętą konfliktem Ukrainę. Niech rzeczywistością staną się tam słowa: „cicha noc, święta noc…”

Niech Boże Dziecię błogosławi nam wszystkim i niech napełnia nasze serca radością, a świat – pokojem. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

Gloria in excelsis Deo!

Z darem modlitwy w święty czas Narodzenia Boga

Duszyczka Irenka*******Radosnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia

Życzy

Wspólnota Duszków


www.duszki.plDostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Powrót na stronę główną      Info o stronie, kontakty, prawa autorskie itd.      Legalność materiałów i oprogramowania na stronie Duszki.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone (o ile nie zaznaczono inaczej) co do materiałów umieszczonych na stronie, podstronach, skrótach - zarówno jeśli chodzi o teksty, rysunki, muzykę, filmy - są one wytworem i własnością zespołu redakcyjnego Duszki.pl. Pozostałe materiały umieszczamy za zgodą ich twórców.
Warunki korzystania z materiałów na stronie Duszki.pl
Informacje o ochronie, przetwarzaniu danych osobowych, zapytania i zgloszenia
Ochrona danych osobowych na stronie Duszki.pl
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl. Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół redakcyjny duszki.pl: redakcja@duszki.pl
W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach duszki.pl - kontakt z administratorem: duszek@duszki.pl lub zjk7@wp.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalValid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Poprawny CSS!

Copyright (c): Zbigniew Kulesza, Sieradz 2006-2021